#Akcja Żonkile

#AkcjaŻonkile

 

19 kwietnia 2024r. minęła 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W celu zachowania pamięci o tym ważnym wydarzeniu i jego Bohaterach uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile.

Poprzez tę akcję uczniowie klas 5- 8 przypomnieli sobie bądź poznali fakty związane z sytuacją polskich Żydów podczas II wojny światowej, poszerzyli wiedzę na temat wsparcia udzielanego osobom doświadczającym dyskryminacji, poznali historię powstania opowiedzianą oczami świadka, Marka Edelmana. Wysłuchali opowiadań: „Prawdziwi przyjaciele” i „Takich dwóch, jak nas trzech”, obejrzeli filmiki: „Było- nie ma- jest” i „Muranów- Dzielnica Północna” oraz wzruszającą adaptację reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Po projekcjach podzielili się swoimi odczuciami.

Nie zabrakło też papierowych żonkili- symbolu pamięci o powstaniu, które przygotowali uczniowie, a 19 kwietnia rozdali na terenie naszej szkoły #ŁączyNasPamięć.

Organizatorem akcji było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z siedzibą w Warszawie @polinmuseum

Dodaj swoją myśl