Solidarna Szkoła

Dzisiaj grupa uczniów naszej szkoły miała przyjemność pomóc podopiecznym Warsztatu Terapii Zajęciowej „Słoneczko” w przygotowaniu dekoracji do Pikniku artystycznego „Na dworze króla Artura”.

Serdecznie dziękuję Wszystkim zaangażowanym.

 

W dniu 10 maja uczniowie naszej szkoły kolejny raz spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej „Słoneczko” w Lubinie. Tym razem wspólnie tworzyliśmy makietę miejsca integracji osób pełno i niepełnosprawnych, którego nie ma jeszcze na terenie naszego miasta. Chcielibyśmy, aby powstało ono przy wieży wspinaczkowej na ul. Pawiej, gdzie obecnie znajduje się zaniedbany plac zabaw. Planujemy przedstawić nasz pomysł i makietę Przewodniczącej Rady Miasta Lubina, Pani Bogusławie Potockiej.

Za współpracę serdecznie dziękujemy przesympatycznym opiekunom i podopiecznym Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Pani Kierownik Anecie Więcek- Zabłotnej. Jesteśmy wdzięczni Panu Dariuszowi Jankowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse” w Lubinie za okazaną nam pomoc i zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Dziękujemy!

Szkolne koordynatorki programu „Solidarna Szkoła”: Monika Całus i Magdalena Pałasz oraz nasza grupa projektowa: Paulina Kosydor, Amelia Kicaj, Aleksandra Wiesiołek, Marta Aksamit, Inga Zabłotna, Emilia Widajewicz, Wiktoria Rosicka, Miłosz Kaczmarek, Aleksandra Metyk i Aleksander Biały.

100. rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych.

W listopadzie 2018 roku obchodziliśmy nie tylko 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale również uzyskania przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji uczniowie klasy 7a i 7b przygotowali na lekcji historii projekt. Jego głównym celem było porównanie sytuacji kobiet w różnych epokach i obecnie. Relacja na ten temat pojawiła się w marcowym wydaniu „Ekspressu Społeczniaka”.

Szkolne koordynatorki „Solidarnej Szkoły”.

Wizyta w Muzeum Historycznym w Lubinie

W dniu 22 marca 2019 r. uczniowie klasy 4a i 4b odwiedzili Muzeum Historyczne w Lubinie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali poświęconej Zbrodni Lubińskiej oraz drukowaniu nielegalnych gazet i ulotek. Potem przeszliśmy do pomieszczeń, gdzie dzieci obejrzały film o budowie kopalń i wydobyciu rudy miedzi, a także sprzęty z czasów PRL-u. Największe zainteresowanie wzbudziła pralka. Na zakończenie mogliśmy wejść do gabinetu Prezydenta Miasta i na chwilę otrzymać klucz do bram Lubina.

„Solidarna Szkoła”- sprzedaż ozdób zakończona.
W dniu 12 grudnia 2018r. zakończyliśmy sprzedaż ozdób świątecznych wykonanych w czasie wspólnych spotkań uczniów naszej szkoły i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej „Słoneczko”.
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, a szczególnie pani Agnieszce Przyszlak i pani Agacie Popiel organizatorkom świątecznego kiermaszu za finansowe wsparcie naszego przedsięwzięcia. Ze sprzedaży ozdób pozyskaliśmy 888 zł.
Łącznie na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse” w Lubinie wpłaciliśmy 1530 zł. Naszym celem jest wsparcie budowy Ośrodka Specjalistycznej Opieki Całodobowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo w Lubinie. Takiego ośrodka nie ma jeszcze na terenie powiatu lubińskiego.
Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Szkolne koordynatorki programu „Solidarna Szkoła”
Monika Całus i Magdalena Pałasz

 

—————————————————————————–

 

 

„Solidarna Szkoła”- sukces w Wirtualnym Festiwalu.

W dniu 20 grudnia 2018r. w ramach programu „Solidarna Szkoła” odbył się Wirtualny Festiwal na temat migracji i zmian klimatycznych.  W festiwalu wzięło udział 9 szkół z całej Polski. W czasie 5 godzin należało  wykonać 7 różnych zadań. Uczniowie szkół podstawowych konkurowali z gimnazjalistami i licealistami.        Nasz zespół (klasa 5a) w składzie: Aleksandra Juraszczyk, Natalia Nuckowska, Krzysztof Idasiak, Aleksander Katulski, Cyprian Kosior, Karol Kubera, Tymon Pietraho, Piotr Starowicz i  Mateusz Ślipko zdobył II miejsce.

                                                                                                          Gratulujemy!

Szkolne koordynatorki programu „Solidarna Szkoła”

Monika Całus i Magdalena Pałasz

—————————————————————————–

„Solidarna Szkoła” – relacja z wystawy „Przedmioty snują niezwykłe opowieści”.

W listopadzie przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości w holu szkoły przygotowaliśmy wystawę                         w ramach realizacji ścieżki „Nici i sploty”. Na wystawę złożyły się przedmioty lub zdjęcia przedmiotów przyniesione przez uczniów, a związane z latami 1918- 1990 . Dołączone do nich byłby niesamowicie wzruszające wywiady.

Jakie to były przedmioty?

– książka „Porady gospodyni” z 1918r. wydana we Lwowie,

– pamiętnik prababci Krysi, która urodziła się i mieszkała we Lwowie,

– pierwsze strony czasopism:  „Monitor” z 1918r. i „Bluszcz” z 1938r.

– gazety: „Gazeta Polska” z 16. 05. 1935r. i „Wieczór Warszawski” z 13. 05. 1935r. informujące o śmierci i uroczystościach pogrzebowych Józefa Piłsudskiego

– dokumenty informujące o przymusowej pracy w Niemczech w czasie II wojny światowej

– banknoty: 20 marek polskich z 1917r. i 500 złotych polskich z 1919r.

– monety z wizerunkami Jana Pawła II i Lecha Wałęsy

– ordery Virtuti Militari z 1939r. i Polonia Restituta z 1944r.

– szczątki karabinu z czasów II wojny światowej

– walizka prapradziadka, który wrócił z nią z Auschwitz.

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za udostępnienie przedmiotów i przygotowanie ciekawych, pełnych wzruszających historii wywiadów.

Szkolne koordynatorki programu „Solidarna Szkoła”

Monika Całus i Magdalena Pałasz

—————————————————————————–

We wtorek, 27 listopada uczniowie naszej szkoły ponownie spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej „Słoneczko” i „Promyk”, aby przygotować ozdoby świąteczne. Ich sprzedaż rozpocznie się w naszej szkole już 6 grudnia. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację osób niepełnosprawnych i budowę Ośrodka Specjalistycznej Opieki Całodobowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo w Lubinie przy ul. Kukuczki 39.

Serdecznie dziękujemy za współpracę, zaangażowanie i miłe przyjęcie naszej grupy projektowej wszystkim Pracownikom i Podopiecznym WTZ „Słoneczko” i „Promyk”.

Relację z tego wydarzenia można zobaczyć w TV Regionalnej- Wydarzenia z dnia 28. 11. 2018r.

Listopad 2018 r.

Dzisiaj w naszych warsztatach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych miało miejsce niezwykłe wydarzenie! Gościliśmy Uczniów Państwa Szkoły, którzy przyszli do nas z chęcią niesienia pomocy ale przede wszystkim, z niezwykłą serdecznością i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wysokiej empatii, zaangażowania i wysokiej kultury osobistej goszczących dzisiaj u nas Państwa Uczniów.

Chcielibyśmy bardzo podziękować, za życzliwość i okazane serce, a przede wszystkim za chęć łamania barier w kontaktach z naszymi podopiecznymi.

Jesteśmy pełni uznania dla czynionych przez Państwa placówkę działań, w rezultacie których rośnie nam tak nienagannie wychowana, pełna entuzjazmu i solidarności z drugim człowiekiem Młodzież.

GRATULUJEMY!

w imieniu własnym, Prezesa Stowarzyszenia – pana Dariusza Jankowskiego, kadry pedagogicznej, ale przede wszystkim w imieniu naszych podopiecznych

bardzo, bardzo DZIĘKUJĘ!

Z życzeniami dalszych sukcesów

Aneta Więcek – Zabłotna

Kierownik WTZ “Słoneczko” w Lubinie

Październik 2018 r.

——————————

W dniu 24 października 2018r. na lekcji historii w klasie 6b gościliśmy Pana Kazimierza Bujaka, dziadka Bartosza Drążka. Pan Kazimierz mieszkał w latach 80. ubiegłego wieku w Lubinie i opowiedział nam o jakości życia w naszym mieście, w czasach PRL-u. W swoim opowiadaniu nawiązał również do tragicznego momentu w lokalnej historii. Będąc przypadkowym świadkiem wydarzeń z 31 sierpnia 1982r. zrelacjonował nam to, co wówczas zobaczył na ulicach naszego miasta.

Następnego dnia naszą szkołę odwiedził Pan Mirosław Młodecki, czynny opozycjonista w czasach PRL-u. Działacz NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego Pan Mirosław współorganizował strajk okupacyjny w Zakładach Górniczych Lubin, gdzie pracował. Był represjonowany i więziony przez ówczesne władze. W 2017r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Pan Mirosław spotkał się z uczniami klasy 7a i IIIa i opowiedział o swojej działalności opozycyjnej. Przyniósł podziemną prasę i inne cenne pamiątki. Niektóre z nich można zobaczyć w lubińskim Muzeum Historycznym.

Serdecznie dziękuję moim gościom za wyjątkowo ciekawe spotkania.

15 października 2018 r.

——————————

„Solidarna Szkoła”- działania podjęte w październiku 2018r.

  1. Przedstawienie przez uczniów klasy 8a i 8b prezentacji „Solidarność a niepodległość” młodszym i starszym kolegom. Prezentacje odnoszą się do solidarnych postaw naszych rodaków, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918r., a potem w 1989r. Podsumowaniem jest przygotowanie prac plastycznych przez wszystkich uczniów, które zostaną ujęte na wystawie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
  2. Organizacja kiermaszu rzeczy używanych:
  3. Ogłoszenie akcji w czasie szkolnego apelu
  4. Przygotowanie i wywieszenie plakatów informujących o tej akcji:

„SOLIDARNA SZKOŁA”

Nie bądź obojętny na potrzeby drugiego człowieka!

Razem możemy pomóc w powstaniu ośrodka specjalistycznej opieki całodobowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo w Lubinie przy ul. Kukuczki 39.

Wesprzyj akcję szkolnego Wolontariatu, która polega na zorganizowaniu kiermaszu rzeczy używanych.

Prosimy przynosić:

  • Zabawki
  • Książki
  • Biżuterię
  • Torebki
  • Gry planszowe (kompletne)

KIERMASZ ODBĘDZIE SIĘ  W DNIACH 29- 31 PAŹDZIERNIKA 2018r.

Wyżej wymienione rzeczy prosimy przynosić do wychowawców klas w terminie                                                   do 24 października 2018r.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zainwestujemy w zakup materiałów do wykonania Bożonarodzeniowych ozdób w czasie wspólnych warsztatów uczniów naszej szkoły i podopiecznych warsztatu terapii zajęciowej „Promyk” i „Słoneczko”. Ozdoby zostaną wystawione na sprzedaż                                w grudniu, w czasie świątecznego kiermaszu, a zebrane pieniądze wpłacone na konto Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”.

 

4 października 2018 r.

—————————–

W tym roku szkolnym Społeczna Szkoła Podstawowa w Lubinie przystąpiła do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Solidarna Szkoła”. W czasie realizacji programu podejmiemy działania kształtujące w naszych uczniach tożsamość historyczną, poczucie współodpowiedzialności oraz motywujące ich do zaangażowania się na rzecz innych, rozwijając tym samym postawę nowoczesnego patriotyzmu. Uczniowie poznają etapy budowania i umacniania demokracji w Polsce, z położeniem nacisku na historię ruchu „Solidarność”.

W sposób szczególny odniesiemy się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz stulecia uzyskania praw wyborczych przez Polki oraz trzydziestej rocznicy obrad Okrągłego Stołu.