Deutsch Plus+

KINDERUNI-„SCIENCE SHOW” Program DEUTSCH PLUS

  1. listopada 2019 uczniowie klasy 6A i przedstawiciele klas 5-6 Montessori uczestniczyli we Wrocławiu w pokazach naukowych w ramach uniwersytetu dziecięcego „Kinderuni”. „ Kinderuni” to projekt Instytutu Goethego „Niemiecki Internetowy Uniwersytet Dziecięcy”, który skierowany jest do młodszych uczniów lubiących eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii oraz chemii.

Warsztaty w języku niemieckim poprowadził Joachim Hecker, autor książek i eksperymentalnych show odbywających się na całym świecie od Alaski po Tajlandię.

Uczestnicy pokazu szukali wraz z prowadzącym show odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego nagrany głos brzmi inaczej? Dlaczego prąd jest dla ludzi niebezpieczny?

Uczniowie zobaczyli także, jak wygląda ciepło w podczerwieni i ultrafiolecie, poznali działanie armaty z jajka niespodzianki, dowiedzieli się, jak powstaje sztuczny śnieg oraz hydrowodór i do czego można go wykorzystać, jak również, co stanie się z żabą z tworzywa sztucznego gotowaną przez 30 minut w temperaturze 180 ℃.

Pokaz skierowany był do szkół, które zostały zakwalifikowane do programu DEUTSCH PLUS przez Instytut Goethego w Warszawie.

Beata Petrykowska

Szkolny Koordynator Programu Deutsch Plus+

Wicedyrektor


KONFERENCJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ    Program DEUTSCH PLUS

„RAZEM DLA NIEMIECKIEGO“

 

  1. listopada 2019 Instytut Goethego w Warszawie zorganizował konferencję dla Dyrektorów szkół, które  tworzą silną sieć  szkół oferujących naukę języka niemieckiego w zwiększonym wymiarze.

Po oficjalnym otwarciu konferencji przez attaché kulturalnego Ambasady Niemiec w Warszawie, uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu dr Sandry Ballweg  (Uniwersytet w Bilefeld) „Argumenty za nauką niemieckiego jako drugiego języka -Język niemiecki nauczany po języku angielskim”.

 

W trakcie wystąpień prelegentów, dyskusji plenarnych oraz rozmów prowadzonych w grupach Dyrektorzy szkół uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania: Jak wspierać nauczanie języka niemieckiego w swojej szkole? Gdzie szukać dodatkowych środków i możliwości? Jak pomagać nauczycielom w ich pracy? Jak najskuteczniej motywować uczniów do nauki języka niemieckiego?

______________________________________________________________________________________________________

Konkurs „Koch mir was”

Konkurs kulinarny dla szkół podstawowych (klasy 3-6)

Uczniowie szukają przepisów z kuchni niemieckiej, przygotowują w zespołach maksymalnie trzyosobowych wybrane przez siebie danie, i ze zdjęciem wybranego dania projektują stronę do książki kucharskiej. Najciekawsze przepisy i strony zostaną wydane w formie książki kucharskiej z niemieckimi przepisami. Najlepsze trzy zespoły dodatkowo zostaną zaproszone na warsztaty kulinarne i uroczystą galę 22. listopada 2019. Na zamieszczonych zdjęciach przedstawiamy prace konkursowe uczniów z naszej szkoły.

 

_________________________________________________________

Cele programu :
• zaangażowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców w działania na rzecz propagowania języka niemieckiego;
• stworzenie silnej sieci szkół, które oferują naukę języka niemieckiego w zwiększonym zakresie lub potrzebują wsparcia w prowadzeniu działań w tym kierunku.
• Goethe-Institut jest ważnym partnerem, zapewniającym wysoki poziom kwalifikacji zawodowych nauczycieli i polepszenie tym samym jakości zajęć lekcyjnych z języka niemieckiego we wszystkich typach szkół w całej Polsce.
• wyraźne zaangażowanie nauczycieli w projekty i konkursy związane z językiem niemieckim, poprzez zachęcanie uczniów do udziału w tego typu inicjatywach.
• aktywny udział uczniów ze wszystkich typów szkół w wydarzeniach (imprezach, konkursach, projektach) przygotowanych w ramach oferty Goethe-Institut.

_________________________________________________________

Szanowni Państwo,

informujemy, że nasza szkoła po spełnieniu wszystkich wymogów, została zakwalifikowana przez Goethe Institut  w Warszawie do projektu wspierającego  szkoły w  działaniach na rzecz języka niemieckiego „Deutsch Plus ”.

Projekt patronatem objęła  Ambasada Niemiec w Warszawie.  Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego,  Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku,  Centrum  Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Jednostka Samorządu  Województwa Pomorskiego oraz ODN Słupsk.

 Dyrekcja SSP

Logo ohne Claim, grün, horizontal