Deutsch Plus+

Cele programu :
• zaangażowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców w działania na rzecz propagowania języka niemieckiego;
• stworzenie silnej sieci szkół, które oferują naukę języka niemieckiego w zwiększonym zakresie lub potrzebują wsparcia w prowadzeniu działań w tym kierunku.
• Goethe-Institut jest ważnym partnerem, zapewniającym wysoki poziom kwalifikacji zawodowych nauczycieli i polepszenie tym samym jakości zajęć lekcyjnych z języka niemieckiego we wszystkich typach szkół w całej Polsce.
• wyraźne zaangażowanie nauczycieli w projekty i konkursy związane z językiem niemieckim, poprzez zachęcanie uczniów do udziału w tego typu inicjatywach.
• aktywny udział uczniów ze wszystkich typów szkół w wydarzeniach (imprezach, konkursach, projektach) przygotowanych w ramach oferty Goethe-Institut.

_________________________________________________________

Szanowni Państwo,

informujemy, że nasza szkoła po spełnieniu wszystkich wymogów, została zakwalifikowana przez Goethe Institut  w Warszawie do projektu wspierającego  szkoły w  działaniach na rzecz języka niemieckiego „Deutsch Plus ”.

Projekt patronatem objęła  Ambasada Niemiec w Warszawie.  Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego,  Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku,  Centrum  Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Jednostka Samorządu  Województwa Pomorskiego oraz ODN Słupsk.

 Dyrekcja SSP

Logo ohne Claim, grün, horizontal

_________________________________________________________

Dominik Dziadkiewicz uczeń klasy 6B został laureatem konkursu Goethe Institut w Warszawie „Redakteur*innen gesucht!/Szukamy redaktorów/.

Artykuł Dominika „Fußball – meine große Leidenschaft / Piłka nożna – moja wielka pasja” został opublikowany w gazetce uczniowskiej „Lesegenuss mit Plus” wydawanej przez uczących się języka niemieckiego dla uczących się tego języka. Autorami, dziennikarzami oraz redaktorami są uczniowie z sieci szkół Deutsch Plus czyli szkół, które angażują się w nauczanie języka niemieckiego.

Czwarte wydanie gazetki poświęcone jest tematyce sportowej.

Link do gazetki : https://www.goethe.de/ins/pl/de/spr/eng/dep/pfs/sze.html

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
_________________________________________________________

W roku 2021/2022 zespół uczniów klasy 5a SSP realizował we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 368 im. Polskich Olimpijczyków z Warszawy  oraz  Szkołą Podstawową im. 76 Pułku Piechoty w Augustowie projekt „Deutschland ist eine Reise wert”.  Był on realizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu „Deutsch Plus” pod patronatem Ambasady Niemiec oraz  Goethe Institut w Warszawie. Celem programu było nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami, zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt związany z językiem niemieckimi oraz zachęcanie uczniów do udziału w nim.

W czerwcu 2022 roku odbędzie się wielki finał projektu na platformie streamingowej. W trakcie finału zaprezentowane zostaną szkoły z całej Polski biorące udział w programie oraz wyniki  pracy.

Link do prezentacji:

https://view.genial.ly/625d920f375d25001a0f3635

 

 

_________________________________________________________

W trzecim trymestrze zespół uczniów z klas 7-8 zrealizował we współpracy ze Szkołą Podstawową w Spalonej k. Kunic projekt, w którym każda ze szkół przygotowała prezentację o swojej partnerskiej szkole w Niemczech.

Celem projektu, który zaproponował  Goethe Institut w Warszawie, w  ramach programu Deutsch Plus i  projektu  „Razem realizujemy projekty”

było:

 • nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami, które są uczestnikami programu Deutsch Plus,
 • zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt związany z językiem niemieckim i zachęcanie uczniów do udziału w nim,
 • poznanie niemieckich szkół partnerskich, z którymi z powodu pandemii nie można  było się spotykać w ramach wymian uczniowskich.

22.06.2021 poprzez platformę stremingową odbył się wielki finał projektu. W trakcie finału zaprezentowano szkoły biorące udział w projekcie oraz  wyniki ich pracy. Finał uświetnił koncert  zespołu Munich Supercrew, a chętni mogli wziąć udział w quizie „Co wiesz o Deutsch… Plus“.

Link do gali finałowej:

_________________________________________________________

WARSZTATY ONLINE – ROGER REKLESS AUF (ONLINE) TOUR

14.10.2020 uczniowie klasy 7b uczestniczyli w pełnych muzyki warsztatach online zorganizowanych przez Instytut Goethego w Warszawie a prowadzonych przez niemieckiego muzyka, producenta, moderatora oraz autora Rogera Rekless. Przybliżył on uczestnikom spotkania historię hip-hopu, udzielił krok po kroku instruktażu jak pisać teksty i zrobić dobry bit hiphopowy. Wszystko oczywiście po niemiecku.

Warto:

 • uczniowie mieli kontakt z niedydaktyzowanym językiem niemieckim;
 • przekonali się, że pisanie tekstów piosenek w języku niemieckim nie jest trudne;
 • poszerzyli swoją wiedzę o muzyce tworzonej przez jednego z niemieckich twórców.


Podczas zdalnego nauczania spontanicznie narodził się pomysł na wykonanie w języku niemieckim „cyfrowej pocztówki z kwarantanny” (Eine digitale Postkarte aus der Quarantäne). Chętni uczniowie z klas 4a, 5b, 5c i 6b relacjonowali o tym, jak funkcjonują w czasie zdalnego nauczania i zakazu wychodzenia z domu. Relację należało przekazać gronu przyjaciół za pomocą mediów. Taka pocztówka z pewnością rozweseliła niejedną znużoną osobę.


Od 28.02 do 05.03.2019r w klasie 6 Montessori przez 3 godziny lekcyjne realizowane były dwujęzyczne lekcje biologii poświęcone ptakom. Uczniowie nauczyli się opisywać budowę ptaków w języku niemieckim i informować jakie funkcje one pełnią. Na finałowej uczniowie doszukiwali się podobieństw między kurami i dinozaurami. Żywe modele tego dnia przywiózł ze swojego podwórka na lekcje nauczyciel języka niemieckiego Sebastian Kuchar.


W okresie nauki zdalnej uczniowie klas ósmych zrealizowali projekty ekologiczne „Meine Falmilie schützt die Umwelt” /Moja rodzina chroni środowisko”/  lub „Ich und meine Familie sparen Wasser”/Ja i moja rodzina oszczędzamy wodę”/

Uczniowie korzystając z materiałów przygotowanych do cyklu „10 Minuten mit Deutsch/10 minut z niemieckim” Instytutu Goethego w Warszawie takich jak:

 1. a) prezentacje “Umwelt” i  „Wasser”,
 2. b) listy  słówek do  ww. prezentacji
 3. c) karty pracy do tematu “Wasser sparen”

przygotowali prezentacje multimedialne. Uczniowie pokazali w nich, jak niekiedy my ludzie  destrukcyjnie oddziałujemy na środowisko oraz jak oni sami starają się żyć w sposób zrównoważony. Młodzi ludzie są świadomi, że zmieniając własne zachowania nabieramy nawyków, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska, a co najważniejsze są to niezwykle proste działania.


 

15.01.2020 uczniowie klas 8a i 8b uczestniczyli w warsztatach poświęconych ochronie środowiska. Warsztaty poprowadziła pani Małgorzata Bubik  trenerka Goethe-Institut.
Podczas warsztatów uczniowie poprzez gry i zabawy językowe poznawali słownictwo związane z ochroną środowiska.

Koordynatorka programu Deutsch Plus+

Beata Petrykowska


KINDERUNI-„SCIENCE SHOW” Program DEUTSCH PLUS

 1. listopada 2019 uczniowie klasy 6A i przedstawiciele klas 5-6 Montessori uczestniczyli we Wrocławiu w pokazach naukowych w ramach uniwersytetu dziecięcego „Kinderuni”. „ Kinderuni” to projekt Instytutu Goethego „Niemiecki Internetowy Uniwersytet Dziecięcy”, który skierowany jest do młodszych uczniów lubiących eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii oraz chemii.

Warsztaty w języku niemieckim poprowadził Joachim Hecker, autor książek i eksperymentalnych show odbywających się na całym świecie od Alaski po Tajlandię.

Uczestnicy pokazu szukali wraz z prowadzącym show odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego nagrany głos brzmi inaczej? Dlaczego prąd jest dla ludzi niebezpieczny?

Uczniowie zobaczyli także, jak wygląda ciepło w podczerwieni i ultrafiolecie, poznali działanie armaty z jajka niespodzianki, dowiedzieli się, jak powstaje sztuczny śnieg oraz hydrowodór i do czego można go wykorzystać, jak również, co stanie się z żabą z tworzywa sztucznego gotowaną przez 30 minut w temperaturze 180 ℃.

Pokaz skierowany był do szkół, które zostały zakwalifikowane do programu DEUTSCH PLUS przez Instytut Goethego w Warszawie.

Beata Petrykowska

Szkolny Koordynator Programu Deutsch Plus+

Wicedyrektor


KONFERENCJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ    Program DEUTSCH PLUS

„RAZEM DLA NIEMIECKIEGO“

 

 1. listopada 2019 Instytut Goethego w Warszawie zorganizował konferencję dla Dyrektorów szkół, które  tworzą silną sieć  szkół oferujących naukę języka niemieckiego w zwiększonym wymiarze.

Po oficjalnym otwarciu konferencji przez attaché kulturalnego Ambasady Niemiec w Warszawie, uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu dr Sandry Ballweg  (Uniwersytet w Bilefeld) „Argumenty za nauką niemieckiego jako drugiego języka -Język niemiecki nauczany po języku angielskim”.

 

W trakcie wystąpień prelegentów, dyskusji plenarnych oraz rozmów prowadzonych w grupach Dyrektorzy szkół uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania: Jak wspierać nauczanie języka niemieckiego w swojej szkole? Gdzie szukać dodatkowych środków i możliwości? Jak pomagać nauczycielom w ich pracy? Jak najskuteczniej motywować uczniów do nauki języka niemieckiego?

______________________________________________________________________________________________________

Konkurs „Koch mir was”

Konkurs kulinarny dla szkół podstawowych (klasy 3-6)

Uczniowie szukają przepisów z kuchni niemieckiej, przygotowują w zespołach maksymalnie trzyosobowych wybrane przez siebie danie, i ze zdjęciem wybranego dania projektują stronę do książki kucharskiej. Najciekawsze przepisy i strony zostaną wydane w formie książki kucharskiej z niemieckimi przepisami. Najlepsze trzy zespoły dodatkowo zostaną zaproszone na warsztaty kulinarne i uroczystą galę 22. listopada 2019. Na zamieszczonych zdjęciach przedstawiamy prace konkursowe uczniów z naszej szkoły.