eTwinning

Projekt eTwinning „Ökologische Weihnachtsgeschenke” / Ekologiczne prezenty świąteczne /

W okresie przedświątecznym uczniowie klasy 8a realizowali międzynarodowy projekt eTwinning “Ökologische Weihnachtsgeschenke”. Naszymi partnerami były następujące szkoły: CV Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Herberta w Warszawie, Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach, Lycée Jean-Jacques Henner, Altkirch, Francja oraz Wilhelm von Simens Gymnasium, Berlin, Niemcy.

Każda ze szkół miała za zadanie zaprojektować logo projektu oraz przygotować w języku niemieckim i/lub francuskim 5 instrukcji wykonanie prezentu świątecznego z materiałów ekologicznych lub pochodzących z materiałów z odzysku. Instrukcje zostały zamieszczone w platformie eTwinning TwinSpace. Następnie po zapoznaniu się z wszystkimi instrukcjami, uczniowie każdej ze szkół wybrali i wykonali 2 prezenty, które zostały wysłane do wylosowanych szkół.

My wysłaliśmy prezenty do Lycée Jean-Jacques Henner oraz Wilhelm von Simens Gymnasium. Natomiast nas obdarowali uczniowie z Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach oraz Wilhelm von Simens Gymnasium.

Koordynator projektu

Beata Petrykowska

“Wykopaliska słów, czyli na tropie zapomnianych wyrazów z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego” – międzyszkolny projekt na platformie eTwinning, stworzony przez nauczycielki języka polskiego – panią Justynę Zaryczańską (Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie) i panią Magdalenę Zaryczańską (Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio w Lubinie).
Projekt, w którym wzięło udział ponad pięćdziesiąt szkół, miał na celu poszerzenie wiedzy na temat pięknych, ale, niestety, zapomnianych polskich słów, w tym archaizmów. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania (z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i tradycyjnych metod), które były związane z odkrywaniem znaczeń wyrazów, które, choć nie są jeszcze archaizmami, często są niezrozumiałe dla dzisiejszej młodzieży.
Projekt został nagrodzony certyfikatem jakości eTwinning Quality Label.